Turkish Embassy in Brussels

Embassy History and Previous Ambassadors

Bos Icerik
 
Kalimaki Bey
01.01.1849-01.01.1854
Veli Paşa
01.01.1854-01.01.1854
Kerskhove Efendi
01.02.1854-01.02.1857
Diran Bey
01.01.1857-01.01.1860
Kostaki Musurus Bey (Paşa)
01.01.1861-01.01.1875
Aleksandr Karatodori Efendi
01.01.1875-01.01.1900
Mihran Efendi
01.01.1901-01.01.1905
Ragib Raif Bey (Kösearif)
01.01.1906-01.01.1907
Mustafa Asım Bey
01.01.1908-01.01.1908
Abdülhak Hamid Tarhan
01.01.1908-01.01.1912
Seyfeddin Bey
01.01.1913-01.01.1914
Nusret Sadullah Ayaşlı
01.01.1914-01.01.1914
Enver Bey
01.01.1924-01.01.1925
Mehmet Kamil İrdelp
01.01.1925-01.01.1933
Hilmi Kamil Bayur
01.01.1933-01.01.1933
Emin Âli Sipahi
01.01.1933-01.01.1938
Cemal Hüsnü Taray
01.01.1938-01.01.1939
Nebil Batı
01.01.1939-01.01.1940
Hasan Basri Lostar
01.01.1945-01.01.1946
Şevket Fuad Keçeci
01.01.1947-01.01.1949
Nizameddin Ayaşlı
01.01.1949-01.01.1950
Nedim Veysel İlkin
01.01.1950-01.01.1952
Hasan İstinyeli
01.01.1952-01.01.1954
Bedri Tahir Saman
01.01.1954-01.01.1956
Doğan Türkmen
01.01.1956-01.01.1957
Rıfkı Rüstü Zorlu
01.01.1957-01.01.1961
Tevfik Dündar Saraçoğlu
01.01.1961-01.01.1962
Hasan Esat Işık
01.01.1962-01.01.1964
Fuat Bayramoğlu
01.01.1964-01.01.1967
Faruk Berkol
01.01.1967-01.01.1972
Sulhi Dişlioğlu
01.01.1972-01.01.1978
Haluk Kura
01.01.1978-01.01.1982
Faik Melek
01.01.1982-01.01.1985
Ecmel Barutcu
01.01.1986-01.01.1991
Yıldırım Keskin
01.01.1991-01.01.1995
Güner Öztek
01.01.1995-01.01.1999
Temel İskit
01.01.1999-01.01.2002
Rasih Erkan Gezer
01.01.2002-01.01.2005
Fuat Tanlay
01.01.2005-01.01.2009
Nazif Murat Ersavcı
14.10.2009-11.06.2011
İsmail Hakkı Musa
01.11.2011-15.10.2012
Mehmet Hakan Olcay
16.01.2013-